Monday, April 9, 2012

Area baseball, softball, girls soccer stat leaders

Baseball Batting Average       
Name    School    Average

C. Grey    Carmel Christian    .857
C. Gehringer    Butler    .667
J. Cornatzer    Carmel Christian    .647
T. Neal    Butler    .625
C. Smith    Carmel Christian    .611
J. Corley    Hickory Grove    .607
L. Murdock    North Hills Christian    .606
S. Grant    W. Iredell    .571
B. Pugh    Carson    .550
T. Watkins    Cox Mill    .545
J. Barbee    Hickory Ridge    .541
G. Tonnesen    Carson    .515
H. Harvey    Bandys    .513
S. Wallace    S. Stanly    .511
J. Dey    Olympic    .500
S. Booksh    Queens Grant    .500
D. Nash    Forest Hills    .500
Baseball Home Runs
Name    School    No.
C. Duncan    SouthLake    4
W. Grier    Davidson Day    4
A. Kegarise    Queens Grant    3
C. Walls    Country Day    3
J. Piedmonte    Hough    3
D. McGoldrick    Queens Grant    3
T. Watkins    Cox Mill    3
S. Wallace    South Stanly    3
Baseball RBIs
Name    School    No.

S. Wallace    South Stanly    26
S. Booksh    Queens Grant    22
D. McGoldrick    Queens Grant    22
J. Ketcham    Queens Grant    19
A. Kegarise    Queens Grant    19
C. Duncan    SouthLake    17
J. Dey    Olympic    17
J. Smith    North Rowan    16
P. Henderson    Hickory Ridge    16
B. Sides    Hickory Ridge    16
S. Hubbard    Bandys    15
K. Stabasefski    Lake Norman Charter    15
J. Hiatt    SouthLake    14
H. Harvey    Bandys    14
G. Short    South Stanly    14
T. Watkins    Cox Mill    14
C. Walls    Country Day    13
K. Bynum    Mallard Creek    13
D. Scoggins    Lincoln Charter    13
S. White    N. Iredell    13
L. Barton    St. Stephens    13
Baseball Strikeouts
T. Thornton    Ardrey Kell    51
B. Stone    Ardrey Kell    43
J. Bonen-Clark    Charlotte Catholic    42
Dee Kaiser    Albemarle    39
C. Veal    N. Rowan    38
A. Bost    E. Rowan    37
J. Accetta    Charlotte Catholic    37
D. Shaw    West Meck    35
L. Rawls    West Meck    35
M. Ward    N. Hills Christian    34
J. Hickes    Independence    34
J. Ford    Hickory Ridge    33
A. Campolo    Queens Grant    32
G. Hutchings    Queens Grant    31
T. Byrnes    Olympic    31
H. Deal    Bandys    31
M. Hanes    Butler    30
J. Mathis    E. Rowan    30
D. McGoldrick    Queens Grant    30
K. Krause    Mallard Creek    30
E. Free    Carson    30
Softball Batting Average
Name    School    Average

S. Carpenter    Chase    .731
C. Monroe    Carson    .702
B. Buckstad    Lake Norman Charter    .647
M. Hooper    West Meck    .636
E. Scott    Myers Park    .600
A. Wallace    Ashbrook    .579
S. Tucker    Piedmont    .579
M. Broome    Metrolina Christian    .556
J. Wilson    South Point    .548
N. High    Forest Hills    .522
S. Kenley    Lincoln Charter    .519
H. Chandler    N. Stanly    .517
V. Morgan    Lincoln Charter    .516
S. Hitchcock    S. Mecklenburg    .511
T. Hasson    Freedom    .500
B. White    Chase    .500
K. Romine    Robinson    .500
S. Davila    South Point    .500
J. Weber    Cuthbertson    .500
A. L ong    Central Academy    .500
Softball Home Runs
Name    School    No.
A. Wallace    Ashbrook    8
H. Stewart    South Point    5
M. Broome    Metrolina Christian    3
M. Hooper    West Meck    3
K. Shifflett    Hough    3
S. McIntosh    Lake Norman Charter    3
D. Harris    Forest Hills    2
E. Rodriguez    Olympic    2
J. Haasl    Ardrey Kell    2
M. Runkle    Charlotte Catholic    2
T. Freeman    Ardrey Kell    2
H. Hasker    Lake Norman Charter    2
M. McGee    Lincoln Charter    2
S. Carpenter    Chase    2
M. Gathings    Anson Sr.    2
L. Leary    S. Stanly    2
G. Bennett    Hough    2
L. Hasson    Freedom    2
J. Wilson    South Point    2
M. Kinley    South Point    2
Softball RBIs
A. Wallace    Ashbrook    22
S. Casper    Forest Hills    22
V. Gonzalez    Olympic    20
K. Shifflett    Hough    19
N. Shepherd    Cox Mill    19
M. Gathings    Anson Sr.    18
K. Salvo    Cuthbertson    17
J. Wilson    South Point    17
D. Harris    Forest Hills    16
M. Broome    Metrolina Christian    16
M. Reece    Charlotte Catholic    16
M. McGee    Lincoln Charter    16
E. Poplin    South Stanly    16
J. Weber    Cuthbertson    16
Softball Strikeouts
M. Broome    Metrolina Christian    129
C. Wilkinson    Alexander Central    114
S Russell    S. Stanly    107
S. Mas    Butler    98
K. Williford    NW Cabarrus    86
D. Harris    Forest Hills    77
T. Bates    Anson Sr.    77
P. Davis    Freedom    65
K. Cheek    Ashbrook    60
D. King    Robinson    48
L. Poston    Shelby    47
M. Crain    R-S Central    46
E. Standley    Independence    44
M. Hooper    West Mecklenburg    42
Girls Soccer Goals
Name    School    No.

A. Estep    Cannon    17
M. Foster    Davidson Day    11
C. Rodriguez    Davidson Day    11
T. Straughn    Myers Park    10
E. Shuler    Myers Park    10
L. Kelly    Charlotte Latin    10
A. Okwara    Charlotte Latin    10
M. Byrne    Hough    9
A. Stearns    Hough    9
M. Whitesides    Gaston Day    8
J. Sherwood    Olympic    8
C. David    Olympic    7
B. Arey    Hough    6
H. Robinson    Hough    6
A. Finke    Charlotte Latin    6
R. Stanford    West Mecklenburg    6
Girls Soccer Assists
Name    School    No.

H. Robinson    Hough    9
C. Rodriguez    Davidson Day    8
E. Shuler    Myers Park    7
L. Byrne    Hough    7
B. Cuevas    Hough    7
A. Stearns    Hough    7
M. Kane    Charlotte Latin    6

0 comments: