Tuesday, June 1, 2010

State championship baseball/softball pairings

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION 2010 STATE BASEBALL CHAMPIONSHIP SERIES—94th ANNUAL
all series best of three games

CLASS 4-A: DOAK FIELD, NORTH CAROLINA STATE UNIVERSITY
WILMINGTON LANEY (18-8) vs. winner of EAST FORSYTH (21-8) or T.C.ROBERSON (22-6)
Game 1: Friday, June 4 at 8 p.m.; Game 2: Saturday, June 5 at 2 pm; Game 3: if necessary, Saturday, June 5 at 8 pm (5 pm if no third game in 2-A)

CLASS 3-A: FIVE COUNTY STADIUM, ZEBULON
WILSON HUNT (26-5) vs. EAST ROWAN (30-2)
Game 1: Friday, June 4, 8 pm.; Game 2: Saturday, June 5, 2 pm; Game
3: if necessary, Saturday, June 5 at 8 pm (5 pm if no third game in 1-A)

CLASS 2-A: DOAK FIELD, NORTH CAROLINA STATE UNIVERSITY
GRAHAM (20-9) vs. EAST RUTHERFORD (28-2)
Game 1: Friday, June 4, 5 pm; Game 2: Saturday, June 5, 11 am; Game
3: if necessary, Saturday, June 5, 5 pm

CLASS 1-A: FIVE COUNTY STADIUM, ZEBULON
DIXON (24-5) vs. WEST WILKES (21-11)
Game 1: Friday, June 4 at 5 pm.; Game 2: Saturday, June 5 at 11 am; Game 3: if necessary, Saturday, June 5 at 5 pm

NCHSAA FastFacts
Event: 94th annual NCHSAA Baseball Championships
Date: June 4-5, 2010
Site: Doak Field at North Carolina State University (2-A, 4-A); Five County Stadium, Zebulon (1-A, 3-A)
First Held: 1914
Qualifiers: Eastern and Western champions meet for state title in best two-of-three series; 64 schools initially qualified for playoffs in each classification
Last year's champions: 1-A: South Stanly; 2-A: Mayodan Dalton McMichael; 3-A: Lake Norman; 4-A: Charlotte Ardrey Kell
Tickets: eight dollars per game
Of Interest: The Most Valuable Player of the 2002 class 3-A championship, Cameron Maybin of T.C. Roberson, is having an excellent season as the center fielder for the Florida Marlins.
Host City Sponsors: Raleigh Sports Consortium and Greater Raleigh Convention and Visitors Bureau

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION 2010 STATE FAST PITCH SOFTBALL CHAMPIONSHIPS
Walnut Creek Softball Complex, Raleigh
CLASS 4-A
North Davidson (29-0) vs. Asheville T.C. Roberson (25-2), Friday at 5 p.m. (Field 1)
Harnett Central (22-5) vs. Fuquay-Varina (17-11), Friday at 5 p.m. (Field 2)
Winners' bracket final Friday at 7:30 pm (Field 1)
Elimination game Friday at 7:30 pm (Field 2)
Losers' bracket final Saturday at 11 am (Field 1)
Championship game Saturday at 1:30 pm (Field 1); if needed, a second game will follow at 4 pm

CLASS 3-A
East Rowan (24-1) vs. Shelby Crest (23-1), Friday at 5 p.m. (Field 3)
Southwestern Randolph (22-4) vs. South Johnston (22-8), Friday at 5 pm (Field 4)
Winners' bracket final Friday at 7:30 pm (Field 3)
Elimination game Friday at 7:30 pm (Field 4)
Losers' bracket final Saturday at 11 am (Field 2)
Championship game Saturday at 1:30 pm (Field 2); if needed, a second game will follow at 4 pm

CLASS 2-A
Central Davidson (24-4) vs. Boonville Starmount (27-4), Friday at 5 pm (Field 8)
Eastern Randolph (27-2) vs. South Lenoir (18-4), Friday at 5 pm (Field 9)
Winners' bracket final Friday at 7:30 pm (Field 8)
Elimination game Friday at 7:30 pm (Field 9)
Losers' bracket final Saturday at 11 am (Field 4)
Championship game Saturday at 1:30 pm (Field 4); if needed, a second game will follow at 4 pm

CLASS 1-A
East Surry (24-6) vs. Swain County (22-4), Friday at 5 pm (Field 6)
Midway (20-6) vs. Williamston (18-7), Friday at 5 pm (Field 7)
Winners' bracket final Friday at 7:30 pm (Field 6)
Elimination game Friday at 7:30 pm (Field 7)
Losers' bracket final Saturday at 11 am (Field 3)
Championship game Saturday at 1:30 pm (Field 3); if needed, a second game will follow at 4 pm

0 comments: